Zakup wideł do wózka widłowego nie należy do najprostszych zadań. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na udźwig czy klasę karetki. Poniżej więcej informacji na ten temat zachęcamy do lektury!

Widły do wózka widłowego ‒ na co zwrócić uwagę?

Widły to niezmiernie ważny element wózka ‒ to właśnie na nich znajdują się wszelkiego typu ładunki. Podczas wykonywania różnego rodzaju prac, widły narażone na duże obciążenie, muszą więc być odpowiednio dobrane i wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów.

Wybierając widły do wózka widłowego, powinniśmy zwrócić uwagę na cały szereg kwestii. Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

1. Rodzaj wideł

Przed rozpoczęciem zakupów warto zastanowić się, jakiego rodzaju wideł potrzebujemy. Dostępne są:

 • widły zawieszane na karetkę
 • widły z zaczepem typu pin, z tuleją
 • widły przykręcane
 • widły do pozycjonerów
 • widły bez zaczepów
 • widły antystatyczne.

Najczęstszym wyborem są widły zawieszane na karetkę.

2. Świadectwo Zgodności

Do zakupionych wideł musi być dołączone Świadectwo Zgodności. Ów dokument potwierdza, że widły zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Podczas kontroli pracownik Urzędu Technicznego ma prawo poprosić o okazanie świadectwa zgodności i skontrolować czy zawarte w nim informacje są zgodne z prawdą.

3. Udźwig

Kolejnym istotnym parametrem jest udźwig wideł ‒ musi on być zgodny z maksymalnym udźwigiem wózka widłowego. Jeśli udźwig wózka wynosi 4 tony, maksymalny udźwig każdej z wideł może wynosić 2 tony. Udźwig określany jest przy środku ciężkości 500 mm.

4. Oznaczenia

Na każdej widle muszą znajdować się oznaczenia dotyczące szerokości, grubości, długości wideł oraz maksymalnego udźwigu, na przykład 100 (szerokość) x 45(grubość) x 1200 ( długość) x 1250 ( udźwig) x 500 (środek ciężkości).

5. Klasa karetki

Przy wyborze wideł ważna jest również klasa karetki wózka widłowego. Aby określić klasę karetki, należy zmierzyć wysokość H1, a następnie sprawdzić dane w tabelach:

 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IIA ‒ wysokość H1: 470 mm
 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IIB ‒ wysokość H1: 546 mm
 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IIIA ‒ wysokość H1: 568 mm
 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IIIB ‒ wysokość H1: 695 mm
 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IVA – wysokość H1 : 743 mm
 • Klasa karetki wideł do wózka widłowego IVB ‒ wysokość H1:  870 mm

6. Długość wideł

Kolejnym istotnym parametrem jest długość wideł. W przypadku zbyt krótkich wideł dobrym rozwiązaniem są przedłużki ‒ specjalne nakładki. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, widły powinny stanowić minimum 60 procent długości przedłużek. Najpopularniejsza długość wideł do wózków widłowych to 1200 mm. Za widły krótkie uważne są te o długości 800 lub 1000 mm. Widły długie to widły o długości od 1600 do 2400 mm.

Podsumowanie

Podczas wyboru wideł powinniśmy zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi na typ wideł, udźwig, długość, klasę karetki, oznaczenia. Do zakupionych wideł musi być również dołączone świadectwo zgodności. W przypadku problemów z wyborem warto skorzystać z pomocy specjalisty.